סיירת גולני חוגגת 60

תמלול הסרטון

פרשת המסמך מטבע הדברים היא גם שיחת היום הערב בטקס שישים שנה לסיירת גולני, ניר דבורי כתבנו אתה נמצא שם. אז מסתכלים אחורה בגאווה אבל גם מדברים על ההווה ועל פרשת המסמך, ואנחנו אמורים לשמוע שם גם את האלוף אייזנקוט. אולי נתייחס לזה לראשונה?

 ניר דבורי: כן אז בהחלט אירוע רב משתתפים, למעלה מ2000 מבוגרי הסיירת ורבים כאן הם גם מפקדים בכירים שהתקדמו במהלך השנים בצה״ל, וחלקם אפילו שמם שורבב לפרשת המסמך. ראינו כאן את אלוף פיקוד הצפון, הוא מסרב להתייחס לפרשת המסמך, לחלוטין סירב גם לדבר אלינו אבל אנחנו היינו כאן. והמסמך הזה לא רק שהוא מדבר, הוא מדברר בגדול הייתי אומר.

בואו נראה גם את משפחת גולני, משפחת סיירת גולני, וגם מה יש להם להגיד על המסמך, ועל שישים שנות היחידה.

אנחנו ננסה עכשיו לפצח מה עושה את סיירת גולני לבולטת וכל כך אחרת. זה לא רק היכולת המבצעית, יש שם כנראה עוד משהו אחר. כנראה זה הד.נ.א, מפקדים באים ומפקדים הולכים, זה נשאר.

 אורי שגיא: אני מתגעגע לאנשים ונשארנו חברים עד היום. אם תעיר אותי אחרי 35 שנות שירות בצה״ל ותגיד לי למי אתה שייך, ׳אני שייך לסיירת גולני׳.

 כן, גם על המסמך מדברים כאן.

 מאיר שליו: החקירה לא הסתיימה לגמרי, הרפז עד כמה שהבנתי הוא לא מגולני. אני לא יודע מה מידת המעורבות ״הגולנית״ בתוך בתוך התבשילים האלה, אבל העסק בכלל בלי קשר לחטיבה זו או אחרת הוא עסק לא נעים. ריח לא טוב.

אורי שגיא: במשרד הביטחון החליטו לאמץ את מה שכתוב בספרי חסמב״ה. ״תם ולא נשלם״. נגמרה החקירה ומתחילה חקירה אחרת. מספיק. אם יש דברים לטפל בהם אנא טפל, והיית צריך לעשות את זה קצת קודם.

 היא לא יחידה אליטיסית. יחידה שהוציאה משורותיה מפקדים בכירים ריבם כל כך. יש כאן חברות אבל אולי יותר מהכל נאמנות שהגיעה למבחן גם כשעזבו והגיעו לתפקידים בכירים בצבא.

 משה קפלינסקי: החברות האמיתית, בלי מרכאות ובלי ציניות, לאורך כל השנים, וזה שהיא מחקה מהלקסיקון שלה ב60 שנות קיומה את המונח ׳אי אפשר לעשות׳. שני הדברים האלה ביחד זה מה שעושה את האווירה המחשמלת הזאת שאתה רואה.

 פעם זו היתה יחידה של בני ההתיישבות העובדת, אחר כך הופיעו הכיפות הסרוגות. בבואה של גולני, של החברה. מהצפון ולבנון עד עזה בעופרת יצוקה, ובסוף זה באמת כנראה סיפור של אנשים.